بسم الله الرحمن الرحیم
همیشه خندون باشید
گل های خوب و رعنا
به حرف من گوش کنید
آی بچه های دانا
میز و کتاب و دفتر
از جنگل و درخته
ساختن این چیزا هم
یه کار خیلی سخته
شیشه ها از ماسه و
پلاستیک از نفت خام
چه کار کنیم ما اگر
بگن شد اینها تمام؟
منابع طبیعت
خیلی کمن در جهان
تموم می شن ناگهان
چه کار کنیم اون زمان
کار مهم اینه که
نباید اسراف کنیم
به من بگو عزیزم
دیگه چه باید کنیم
زباله ها رو باید
دوباره بازیافت کنیم
بعنی وسایل نو،
از اونها دریافت کنیم
دونوع زباله داریم
بعضی ها خشک بعضی تر
اگر جداشون کنیم
کار می شه خیلی بهتر
زباله خشک شهر
مثل فلز و شیشه
میان برای تفکیک
تا هر کدوم جدا شه
تو کارخونه ذوب میشن
مواد نو می سازن
پنجره های زیبا
برای تو می سازن
زباله های تر هم
یه کود آلی می شن
برا همه درختا
غذای آلی می شن
منابع طبیعت
وقتی که بازیافت می شن
هر چی که رفته از بین
دوباره دریافت می شن
باید طبیعت ما
همیشه شاداب باشه
ترسی نداریم از این
که چیزی نایاب بشه
شاعر: سعید عسگری
یادبگیریم که بدانیم,بدانیم که معتقدشویم,معتقد شویم که عمل کنیم.( توماس مایس)
سه گام اساسی در طرح درس
مشخصات تهیه کننده طرح درس:
نام و نام خانوادگی:فاطمه داودی زواره
نام شهر:اصفهان
نام مرکز آموزشی: نابینایان شهید احمد سامانی
مشخصات طرح درس:
موضوع تدریس: مطالعات اجتماعی- درس 13- بازیافت
مقطع تدریس:ابتدایی
پایه تدریس: چهارم
گروه استثنایی:آسیب دیده بینایی
تعداد دانش آموزان:6 نفر(کم بینا و نابینا)
مدت زمان اجرا:45 دقیقه تاریخ اجرا: / / 94
گام اول:
فعالیت های قبل از تدریس
تعیین اهداف:
الف) اهداف کلی درس
1 – آشنا شدن دانش آموزان بانکات مربوط به بیرون گذاشتن زباله
2- آشنا شدن دانش آموزان با معنی بازیافت وزباله های فابل بازیافت 3-علاقمندی دانش آموزان به فعالیت های عملی برای کمک به بازیافت در خانه و مدرسه
رئوس مطالب:
1-آشنایی با نکات مربوط به بیرون گذاشتن زباله از خانه
2- آشنایی با برخی زباله های قابل بازیافت
3- معنی بازیافت
4- فعالیت عملی در خانه و مدرسه برای کمک به بازیافت
ب) هدف های جزئی درس
1 – دانش آموزان باید نکات مربوط به بیرون گذاشتن زبالهاز خانه را بدانند.2 – دانش آموزان باید برخی زباله های قابل بازیافت رابشناسند.
3 – دانش آموزان باید معنی بازیافت بدانند .
4 – دانش آموزان بایدبه نقش بازیافت در حفظ منابع پی ببرند.
5- به اهمیت بازدید از آثار تاریخی به جا مانده و اماکن تاریخی پی ببرند.
ج) اهداف رفتاری و آموزشی
از دانش آموزان انتظار می رود پس از گذراندن این درس (مطالعه,بحث,آزمایش) بتوانند:
1- نکات مربوط به بیرون گذاشتن زباله از خانه را بیان کنند. (دانش-حیطه شناختی)
2- با استفاده از تصاویر و مطالب کتاب نکات مربوط به بیرون گذاشتن زباله را نام ببرند. (دانش-حیطه شناختی)
3- معنی بازیافت راتوضیح دهند. (درک و فهم-حیطه شناختی)
4- نمونه ای از مواد بازیافتی را نشان دهند. (کاربرد-حیطه شناختی)
5-مواد قابل بازیافت را از بقیه مجزا کنند.(تجزیه و تحلیل -حیطه شناختی)
6- درباره بازیافت انشا بنویسند.(تجزیه و تحلیل-حیطه شناختی)
7- با توجه به درس درباره کوروش داستان بنویسند.(ترکیب -حیطه شناختی)
8- نقش بازیافت را در حفظ منابع ارزیابی کنند. (ارزشیابی -حیطه شناختی)
اهداف مهارتی(حیطه روانی-حرکتی) :
با استفاده از مواد بایافتی کاردستی درست کنند.
اهداف عاطفی( نگرشی) :
1- گروه ها به دریافت اطلاعات لازم در زمینه بازیافت توجه کنند.(دریافت)
2- دانش آموزان نسبت به حفاظت از منابع حساس شوند.
3- به فراگیری مطالب مربوط به بازیافت با دقت گوش دهند.(دریافت)
5- به صورت گروهی درباره را ههای جمع اوری زباله و بازیافت تحقیق کرده و در کلاس گزارش دهند.(واکنش)
6-به پیشنهاد معلم درباره ی مواد قابل بازیافت مطالعه کنند.(ارزش گذاری)
7-درقالب فعالیت گروهی مطابق با تواناییهاو علایق خودبرنامه ای را برای بازیافت در زندگی خود تدوین کنند.(سازمان بندی)
8- در رابطه با اهمیت بازیافت در زندگی قضاوت کنند.(تبلور ارزشها)
9-با استفاده از معرفت دینی اسراف پایه های اعتقادی خود را تقویت کنند.(تبلور ارزش ها در شخصیت)
چ ) ارزشیابی تشخیصی
نتایجی که از این ارزشیابی حاصل می شود در واقع نقطه شروع آموزش را مشخص می کند.:
چه کسی اشیائ بازیافتی را دیده است؟ اگر از بین دانش آموزان کسی مواد بازیافتی و ... دیده است, برای دوستانش تعریف کند.
ح ) تعیین رفتار ورودی:
دانش آموزان سال سوم دبستان:
1-تاکنون وسایلی را که از بازیافت مواد درست شده را دیده اندولی اهمیت بازیافت را نمی دانند.
2ر) چگونگی تعیین محتوا:
محتوا بادرنظرگرفتن سن فراگیران و با توجه به کتاب درسی همچنین دایره المعارف کودکان انتخاب شده است.
ز)روش های انتخابی تدریس
قصه گویی , نمایش, ایفای نقش
ژ)پیش بینی نوع سازماندهی گروهی:
تعامل بین دانش آموز-دانش آموز
تعامل بین دانش آموز-معلم
ط)نحوه ي استقرار دانش آموزان در كلاس:
دانش آموزان در گروه هاي سه نفري در دوردیف یا(چینش میزها به صورت نعلی)دركلاس ودرصورت نیازمسلط به تخته ي كلاس(بورد هوشمند) نشسته اند .
ی )وسایل مورد نیاز) رسانه های آموزشی(
کتاب درسی,در صورت امکان فیلم اموزشی, انواع زباله های قابل بازیافت مثل شیشه]کاغذ و... سطل های تفکیک زباله
و)ارزشیابی تکوینی یا ضمنی (مرحله ای,فرایند مدار-فراخوان عملکرد):
1-به چه موادی زباله می گوییم.
2-جمع شدن زباله ها برای ما خطرناک است چرا؟
3-برای بیرون گذاشتن زباله ها چه نکاتی را باید رعایت کنیم.
4-بازیافت چیست؟
5-آیا بازیافت به حفظ منابع کمک می کند؟
6- سطل های تفکیک زباله را با توجه به نوع رنگ نام ببرید؟
گام دوم:
فعالیت های ضمن تدریس
الف) مهارت برقراری ارتباط و تمرکز بخشی:
واعتصو بحبل الله جميعاً و لا تفرقو ا یک ایه دیگر بنویس
چنگ بزنيد به ريسمان الهي و متفرق نشويد.
معلم : بچه ها سلام حالتان خوب است؟ . بچه ها: بله
بچه ها اینطور که می بینم همه حاضر هستید و کسی غائب نیست خوب الحمدالله که همگی سالم و خوب و سرحال هستید .
معلم : بچه ها حالا چه درسی داریم؟ : بچه ها : اجتماعی
معلم :درس جلسه قبل راخوب یاد گرفته اید که ازشما چند سوال بپرسم .؟بچه ها :بله
سوالات آزمون ورودی(پرسش از درس قبل مرتبط به درس جدید) پرسیده می شود.
ب )تهیه آزمون ورودی: زمان لازم(5دقیقه)
1- منابع طبیعی ------ هستند.
2- وقتی درست و به اندازه مصرف می کنیم,.......
شیوه ارزشیابی توصیفی:
گوش کردن به سوالات-تفکرفردی-پاسخ دهی به سوالات-نقد نظریات-ارائه پیشنهاد
ت)مهارت ارائه درس جدید:
تشویق دانش آموزان:
ابتدا با کلمات تشویق امیز و تکمیل پازل و در نهایت دریافت جایزه
گروه بندی زمان لازم(1 دقیقه)
هر کدام از دانش آموزان از کیسه گروه بندی یک مهره را برمی دارد مهره های هم رنگ (هم شکل) دریک گروه کنار هم می نشینندوبا مشورت و راهنمایی آموزگار برای گروه خود نام تاریخی را انتخاب می کنند.
(چینش میزها به صورت گروه های 3 نفره ردیفی یا نعلی وقتی بچه ها روی میزهای خود نشستند)
آمادگی(جلب توجه-ایجادانگیزه و ....) زمان لازم( 1 دقیقه)
خواندن شهر بازیافت
از دانش آموزان خواسته می شود یک شب با رعایت نکات بهداشتی زباله ها را مشاهده کنند و همچنین از خانواده بپرسند برای بیرون گذاشتن زباله چه نکاتی را رعایت می کنند.(فعالیت 2 صفحه40)
ارائه درس جدید: زمان لازم(30دقیقه)
|
رسانه
|
روش تدریس
|
فعالیت های دانش آموزان
|
فعالیت های معلم
|
|
|
|
|
فعالیت 1 در ارائه درس جدید
|
|
برگه ازمون
|
الگوی تدریس پیش سازمان دهنده
نمایشی
پرسش و پاسخ-توضیحی
|
شرکت در آزمون ورودی-
بررسی عملکرد خود
ایجاد انگیزه برای یافتن پاسخ سوالات
خواندن گزارش
اگرکسی بازدید کرده تعریف می کند
|
سوالات آزمون ورودی را به دانش آموزان می دهیم و از انها می خواهیم تا در فرصت داده شده به سوالات پاسخ دهند .سپس انها را راهنمایی می کنیم تا کار خود را ارزشیابی کنند.در ارتباط با عدم پاسخگویی به تعدادی ازسوالات می گوییم چون مربوط به درس جدید است نتوانسته اید به طور کامل به ان پاسخ دهید و درپایان درس خواهید توانست پاسخ کامل به سوالات بدهید.
برای شروع درس جدید از دانش اموزان می خواهیم فهرست مشاهدات خود از زباله های خانه را بخوانند و جمع بندی کنند. تعریف زباله
|
|
|
|
|
فعالیت2
|
|
|
پرسش و پاسخ
|
قراردادن زباله در کیسه سالم جلوگیری از انتقال شیرابه به بیرون-عدم گذاشتن زباله جلو خانه دیگران-سرساعت بیرون گذاشتن زباله
|
از بچه ها می خواهیم قسمت دوم نتیجه تحقیق خود را بازگو کنند.
|
|
|
|
|
فعالیت3
|
| |
توضیحی همراه با پرسش و پاسخ
|
|
از دانش آموزان می خواهیم مجسم کنند اگر شهرداری زباله ها را جمع نمی کرد چه اتفاقی می افتاد؟ درک خدمات شهرداری و رفتگران زحمت کش
|
|
|
|
|
فعالیت4
|
|
فیلم و عکس های
مواد قابل بازیافت شسته شده وتمیز
فعالیت صفحه55
|
قصه گویی نمایش
|
مشاهده تصاویر مختلف و قسمتهایی از فیلم
خط کشیدن دور مواد قابل بازیافت
به صورت گروهی فعالیت را انجام می دهند.
|
آموزش بازیافت
زباله های تر در تهیه کود طبیعی
|
|
|
|
|
فعالیت فراخوان عملکرد(ارزشیابی مرحله ای)
|
|
|
|
شرکت در ارزشیابی حین تدریس
پاسخ به سوالات همراه با تفکر و سوال
|
1-به چه موادی زباله می گوییم.
2-جمع شدن زباله ها برای ما خطرناک است چرا؟
3-برای بیرون گذاشتن زباله ها چه نکاتی را باید رعایت کنیم.
4-بازیافت چیست؟
5-آیا بازیافت به حفظ منابع کمک می کند؟
|
|
|
|
زمان لازم(4دقیقه)
|
سنجش عملکرد(ارزشیابی پایانی ,نتیجه مدار یا تراکمی-مجموعه ای)
|
|
سوالات ارزشیابی که به صورت شفاهی است
|
|
شرکت در ارزشیابی
|
1-نکات مربوط به بیرون گذاشتن زباله 2-معنی بازیافت
3- چگونگی خدمات شهرداری در امر دفع زباله
4- تشخیص زباله های قابل بازیافت
5- انجام فعالیت های مربوط به کاوشگری و گفت و گوی کلاسی
6- همکاری به امر بازیافت در خانه و مدرسه
|
|
|
|
زمان لازم(3دقیقه)
|
دست یابی به یاد آوری و انتقال (جمع بندی و خلاصه کردن-تمرین و تکلیف کلاسی)
|
|
فعالیت شماره 1 صفحه40- فعالیت 3
|
توضیحی
|
برای جمع بندی از دانش آموزان کمک می گیریم.
گروهها با اشتیاق یادگیری خود را تثبیت می کنند.
|
معلم :نکات مهم درباره چیستی زباله, زحمات ماموران شهرداری و زباله های قابل بازیافت چرا و چگونه بازیافت به حفاظت از منابع کمک می کند.
تفکیک زباله ها
|
گام سوم:
فعالیت های تکمیلی خارج ازکلاس(ارایه عکس,پوستر,واحدکار,پژوهش و.) زمان لازم(1قیقه)
نوع تکلیف1- بسطی امتدادی است زیرا دانش آموزان دو هفته فرصت جمع اوری اطلاعات را دارند.
2-نوع تکلیف پروژه است بیش از یک ماه فرصت داده می شود.
1-به هر کدام از دانش آموزان یک برگه که در مورد جمع آوری اطلاعات از فواید بازیافت می شود. دانش آموزان در گروه تقسیم کار نموده و اطلاعات را با توجه به نوع علاقه خود از اینترنت( سایت تاریخ ) ,سوال از دیگران, استفاده از کتاب الکترونیک و ...جمع اوری می کنند .
2- دانش آموزان می خواهیم تصاویر مربوط به وسایل قابل بازیافت را از مجلات و روزنامه ها ببرند و جدا کنند و روی مقوا دسته بندی کرده بچسبانند.
3- هرکدام از دانش آموزان باکتاب های مربوط به بازیافت را مطابق سن خود مطالعه و خلاصه ان را در کلاس بیان کنند.
*بازخورد گروهها به صورت کلی اعلام شده و جوایز گروهها بر اساس سطح فعالیتشان اهدا می شود.
*پایان جلسه با دعای اختتام و تشکر از خدا به خاطر نعمت هایی که به ما داده است.
خدایامن اگر بد کنم تو را بنده های خوب فراوان است .اما اگر تو مدارا نکنی مرا خدای دیگر کجاست؟؟ والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
توجه به نیازهای دانش اموزان خاص
پاورپینت وفیلم درس را در اختیار دانش آموزان خاص قرار می دهیم و از انها می خواهیم با توجه به پاور پوینت درس را خلاصه نویسی یا طرح سوال با جواب را انجام دهند .
پیش بینی استفاده از تکنیک های اصلاح رفتار:
تقویت افتراقی رفتار مقابل,زمانی که رفتار نامناسب از خود نشان نمی دهد او را تشویق می کنیم .مثلا اگر به دیگران مشت می زند زمانی که مشت نمی زند فقط آن رفتار را تقویت می کنیم.(شیوه های تغییر رفتار,ترجمه علی فتحی آشتیانی و هادی عظیمی آشتیانی,ص121.)
منبع طراحی تدریس:روش ها و فنون تدریس,امان اله صفوی,نشر معاصر,1385.
اصول طراحی آموزشی,رابرت گانیه,بریگز,ویگر,ترجمه خدیجه علی آبادی.
آی بچه های، آی بچه ها
بچه های خوب و عزیز
گل های باغ زندگی
کوچولوی ناز و تمیز
باید که ما داشته باشیم
هوای خوب شهر تمیز
صبح ها که می رویم همه
از خونه هایمون بیرون
از تمیزی برق می زنه
خیابونای شهرمون
می بینیم بابا رفتگرو
که داره جارو می کنه
تو سوز و سرمای هوا
برف ها رو پارو می کنه
یا این که در فصل بهار
تو باغچه ها گل می کاره
درخت هرس می کنه و
گل ها رو پیوند می زنه
به باغچه ها آب می ده و
به سبزه لبخند می زنه
بابا خیلی زحمت می کشه
همیشه ایثار می کنه
تا شهرمون تمیز بشه
از صبح تا شب کار می کنه
باید که قدر این همه
زحمت اون رو بدونیم
مثل خونه، شهرمون و
پاک و تمیز تگه داریم
شاعر: مسعود ضیایی